jak dobrać okulary?

Jak dobrać okulary?

Dobór okularów z pozoru wydaje się być sprawą niezwykle prostą, a tak naprawdę powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Wybrany model z pewnością posłuży Ci kilka lat, dlatego musi nie tylko zapewniać doskonałą jakość widzenia, ale też pasować do gabarytów i kształtu Twojej twarzy. Jak zatem dobrać okulary, by były odpowiednie zarówno pod względem szkieł, jak i oprawek?

Odpowiednie szkła korekcyjne tylko w salonie optycznym

Okulary korekcyjne są wyrobem medycznym, dlatego oczywistym jest fakt, że szkła, które się w nich znajdą muszą zostać dobrane przez specjalistę. W profesjonalnym salonie optycznym nie tylko wykonasz badania ostrości wzroku, ale też znajdziesz obszerną i zróżnicowaną pod wieloma względami ofertę szkieł korekcyjnych. Możesz tu wybrać między innymi szkła dedykowane do pracy przed komputerem, szkła z antyrefleksem lub polaryzacją czy też specjalne modele okularów dla sportowców. Pomoc doświadczonego optyka jest niezastąpiona również w kwestii wyboru oprawek. Ważny jest bowiem dobór odpowiedniego modelu okularów pod kątem nie tylko wady wzroku i przeznaczenia, ale też materiału, kolorystyki, wielkości i kształtu.

Dobór okularów do kształtu twarzy

Istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji oprawek do kształtu twarzy. Jak dobrać okulary mając na uwadze te kwestie? Jako najlepsi optycy w stolicy przygotowaliśmy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci wybór.

1. Najważniejszy jest Twój komfort i to jak sama czy sam czujesz się w danym modelu oprawek. Warto jednak czasem skorzystać z porad profesjonalnych optyków i pamiętać, że zakup danych okularów jest inwestycją na lata.
2. Dobór oprawek powinien odbywać się na zasadzie kontrastu. Kształt oprawek powinien być przeciwieństwem kształtu twarzy. Dla przykładu, w przypadku twarzy okrągłej lepiej sprawdzą się oprawki kwadratowe lub trójkątne z wyciągniętymi kantami.
3. Oprawki muszą być proporcjonalnie dopasowane do gabarytów twarzy. Wybrane okulary nie mogą być ani za duże, ani za małe. Przy małych twarzach duże, grube modele prezentują się niekorzystnie, analogicznie – do większych twarzy nie pasować będą oprawki małe.
4. Oprawki nie mogą wychodzić poza linię brwi. Dotyczy to górnej części oprawek. W przypadku dolnej krawędzi – te nie powinny stykać się z policzkami.
5. Okulary nie mogą być zbyt luźne lub za mocno przylegać do twarzy. Za luźne oprawki będą zsuwać się podczas poruszania głową, z kolei zbyt mocne – uciskać, pozostawiać nieestetyczne ślady na nosie, a nawet powodować bóle głowy.